KATALOG  GALERIJANEKRETNINEMARKETING KONTAKT                                                   

 

 

NASLOVNAPROJEKTIRANJE GRAĐENJE ENERGETIKA-INSTALACIJE UREĐENJE DOMA UREĐENJE OKOLIŠA



Održavanje i čišćenje bazena

Čist bazen, duga ljubav

U ovom članku se može pročitati kako bazen održavati čistim tj. kako spriječiti unos prljavštine te kako odstraniti već unesenu da bi ugođaj kupanja bio besprijekoran i potpun.

 
Sunce, kristalno čista voda i plutanje na površini vode– tako otprilike izgleda pravi užitak posjedovanja vlastitog bazena. Realnost na žalost ukazuje i na neke probleme kada su vanjski bazeni u pitanju. Lišće vodu čini mutnom, a pelud ostavlja ružne slojeve na površini.
To se može spriječiti određenim smještajem i zaštitnim mjerama kao i kontinuiranim čišćenjem. Stabla okolo bazena osiguravaju hlad, ali padanje lišća uzrokuje jače onečišćenje vode. Oko bazena je dakle uputno izbjegavati bilo kakvu obilniju vegetaciju ili ga je, u tom slučaju, potrebno zaštititi bazenskim pokrovom. Ako se voda unatoč zaštitnim mjerama ipak onečisti, postoji mnogo uređaja koji olakšavaju njeno čišćenje.

 
Ovisno o stupnju onečišćenja, kapacitetu filtra i veličini bazena, na ponudi su mehanički ili električni čistači. Čistači bazenskog dna koji rade bez pogona na el. struju, priključuju se preko skimera na sustav filtra i koriste usisnu silu pumpe. Uz pomoć teleskopskih palica i različitih četki prikladnih raznovrsnim bazenskim oblicima i površinama, moguće je pročešljati dno bazena i posisati prljavštinu. Venturi princip radi bez struje i bez filtar pumpe.
Sistem se jednostavno priključuje na crijevo za zalijevanje vrta, a zahvaljujući jakom vodenom mlazu prema gore, stvara se usisna snaga koja tjera prljavštinu u filtar vrećicu. Osobito komforno rješenje je robot koji se može ciljano programirati i koji prelazi dnom bazena temeljito ga čisteći..
 
Postoje i podni usisavači i uređaji koji su namijenjeni čišćenju bočnih zidova. Kod njih posebne četke osiguravaju temeljito i sigurno ribanje zidova, a senzori detektiraju kada uređaj dođe do površine vode
Tvorničke postavke rada znatno olakšavaju uporabu. Čišćenje bazena se odvija ili vremenski automatizirano ili uz pomoć ručnog upravljanja s ciljanim odstranjenjem nečistoće. Kod potpuno automatiziranog čišćenja izostaje nadgledanje čišćenja, a takvi uređaji rade neovisno o obliku bazena. Osim električne struje, za pogon se koriste i baterije, a prednost takvog pogona je izostanak kabla koji često puta smeta pri čišćenju. 

Površinski čistači bazena 

 
Skimer – skimer je uređaj koji se koristi kod čišćenja površine bazena bilo da je riječ o prašini, lišću, insektima ili kremi za sunčanje. Skimer sprečava njihovo nakupljanje i odstranjuje površinske nečistoće uz pomoć usisne sile pumpe i ugrađenog filtra za krupnu nečistoću 
Preljevni kanali – nalaze se uglavnom na rubovima bazena u njegovoj razini i to duž cijelog ili samo na pojedinim stranama. Oni gutaju vodu koja se prelijeva preko ruba. Bazen se puni svježe pripremljenom vodom koja površinsku nečistoću tjera prema površini i rubovima u smjeru preljevnih kanala koji su pokriveni rešetkama.
 
– nalikuju preljevnim kanalima, ali višak vode slijeva se u kanal koji izvana okružuje bazen. Kod ovog principa je bitno da je prisutna stalna i ravnomjerna izmjena vode jer se jedino na taj način redovito može odstranjivati površinska nečistoća.

4 načina ručnog i automatiziranog čišćenja

Venturi usisavač
Kada je učinak filtar pumpe manji od 3,5 m3/h, može se koristiti bazenski usisavač na Venturi principu. On se priključuje na crijevo za zalijevanje vrta, neovisno o filtar sustavu i struji. Zahvaljujući jakom vodenom mlazu koji ide prema gore, stvara se usisna sila koja tjera prljavštinu u filtar vrećicu. Ovakav način čišćenja osobito je pogodan za manje bazene i whirlpool.

Ručni usisavač dna
Kod učinka filtra od 3,5 m3/h za čišćenje se mogu koristiti usisavači koji se priključe na sustav filtar pumpe. Za to je potrebno imati crijevo i mogućnost priključka na primjer skimera. Uz pomoć teleskopske palice usisava se dno bazena. Različite četke raznovrsnih oblika kao što su npr. one sa strane, rezultiraju temeljitim ručnim čišćenjem.

Električni usisavači dna
Postoje električni čistači dna, koji rade neovisno o filtar pumpama bazena. Djelomično ti se uređaji mogu programirati tako da mogu samostalno obaviti cijeli rad, ali na žalost ne mogu počistiti bočne zidove bazena. Upotreba ovakvih uređaja smanjuje ispiranje i time posljedično potrošnju električne energije i do 50% kao i uporabu sredstava za čišćenje vode čak do 30%

Podni i zidni usisavači
Za temeljito čišćenje dna i zidova bazena koriste se posebni automatizirani čistači. Njihova uporaba ima smisla tek kod učinka filtar pumpe od 16,5 m3 i kod određene veličine bazena. Takvi uređaji potpuno samostalno i automatizirano čiste dno i zidove bazena. Upravljanje je jednostavno, a uređaji su opremljeni transportnim pogonom, kombiniranom četkom i filtar vrećicom.

Sustav samočišćenja
Happy pool sustav samočišćenja bazira se na specijalnim strujnim mlaznicama ugrađenim u dno bazena. One periodično reagiraju i okreću se, a pri tome je bitno da svaki dio bazena bude savršeno izložen protoku vode, a plivajući dijelovi odstranjeni bilo skimerom ili preljevnim kanalima

Magazin BAZENI I SAUNE  

 

Bazeni - održavanje i čišćenje 
Ako trebate poduzeće za održavanje vaše bazena..


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Projektiranje   Građenje    Unutarnje uređenje   Uređnje okoliša   Čišćenje-servisi     

   kontakt@mojanekretnina.eu